امروز: چهارشنب 02 بهمن 1398 برابر با 22 ژانویه 2020

مدیریت وبسایت :
  • با عرض سلام و خوشامدگویی خدمت شما
  • مشکلات شهر را در هر زمینه ای که هست برای ما بفرستید تا ما بلافاصله آن را منعکس کنیم.
اخبار مهم روز
نبود مراکز مهم در شهر - شنبه, 03 مهر 1395 19:34
پروژه ورودی احمد آباد مستوفی - چهارشنبه, 07 مهر 1395 09:54
تکلیف مدرسه ایران دخت چه شد؟ - سه شنبه, 06 مهر 1395 02:50

تاریخچه شهر

  • چهارشنبه, 29 آبان 1392
  • نوشته شده توسط 
  • اندازه نوع خط کاهش اندازه نوع خط افزایش اندازه نوع خط

مقدمه :

احمدآباد مستوفی در فاصله هفت کیلومتری جنوب غربی استان تهران واقع شده است. روستای احمدآباد مستوفی قدمتی به اندازهٔ چهارصد سال دارد و از روستاهای قدیمی تهران به شمار می‌آید.

این گونه نقل شده که روزی احمد شاه قاجار در حال عبور از کنار روستایی خوش آب و هوا، تصمیم می‌گیرد که یک روز در آنجا سکنی گزیند. این روستا در واقع ملک مستوفی الممالک به حساب می‌آمد. بعد از اتراق احمد شاه در آن روستا، مستوفی الممالک، که متوجه علاقه شاه به روستا می‌شود تصمیم می‌گیرد که آن را خدمت احمد شاه پیشکش کند. به این ترتیب بود که نام روستا، با ترکیب نام احمد شاه قاجار و مستوفی الممالک به احمدآباد مستوفی تبدیل می‌شود.

البته این داستان از سوی قدیمی‌های روستا نقل می‌شود و جزء تاریخ شفاهی روستای احمدآباد مستوفی محسوب می‌شود.

در واقع هستهٔ اصلی روستای احمدآباد مستوفی یک قلعه یا دژ بوده است که هم اکنون نیز بخش‌هایی از دیواره‌های آن باقی مانده است. بومیان اصلی روستا در این دژ سکنی داشته‌اند.

احمدآباد مستوفی روستایی بود که با توجه به وسعت، جمعیت و پتانسیل‌های موجود و درخواست‌های شهروندان و توجهات دولت، ۸ اردیبهشت سال ۱۳۹۱ و بر اساس دستور ریاست محترم جمهور (محمود احمدی نژاد) به یکی از بخش‌های شهرستان اسلامشهر تبدیل و مرکز این بخش نیز شهر احمدآباد مستوفی در نظر گرفته شد.

بعد از اجرای مصوبهٔ دولت مبنی بر شهر شدن احمدآباد مستوفی، دهیار سابق، جناب آقای مهدی‌پور کاظم از سوی استاندار محترم استان تهران به عنوان نخستین شهردار احمدآباد مستوفی معرفی و طی مراسم ویژه‌ای، حکم استاندار به ایشان ابلاغ شد. 

مناطق دیگر شهر :

از مناطق دیگر بخش احمدآباد مستوفی می‌توان به روستاههای حسن‌آباد خالصه، رضی آباد حریری، بهمن‌آباد، ایرین، چیچکلو و نصیر آباد اشاره کرد.

جمعیت شهر :

جمعیت روستای احمدآباد مستوفی در سال ۱۳۷۵، ده هزار و هجده نفر بود. مطابق سر شماری سال ۱۳۸۵ نیز جمعیت آن به یازده هزار و دویست و هفتاد و هفت نفر رسید و با توجه به رشد ۲/۵ درصدی جمعیت آن، می‌توان گفت که جمعیت آن در پایان سال ۱۳۹۱ تقریبا بین سیزده تا چهارده هزار خواهد بود. برآورد جمعیت شهر احمدآباد مستوفی تا افق سال ۱۴۰۵ بر اساس رشد سالانه ۳/۵ درصد نیز تقریبا بیست و سه هزار نفر خواهد بود. البته بعد از شهر شدن احمدآباد مستوفی، میانگین رشد جمعیت در شهر بیش از گذشته شده و افراد بیشتری این شهر را برای زندگی انتخاب می‌کنند. با توجه به این نکته می‌توان انتظار جمعیت افزون تری در افق سال ۱۴۰۵ داشت.

در سال ۱۳۸۵ تعداد ۳۱۳۳ خانوار در این شهر زندگی می‌کردند که جمعیت مردان ۵۹۴۵ نفر و زنان ۵۳۳۲ نفر و تعداد اتباع بیگانه نیز ۲۰۶۳ نفر اعلام شد.

فرهنگ :

احمدآباد مستوفی به لحاظ فرهنگی و جمعیتی، ترکیبی از اقوام مختلف ایران است که این اقوام مهاجر در کنار بومیان شهر و دوشادوش یکدیگر شهر را هدایت می‌کنند و در رشد و پیشرفت آن مشارکت می‌نمایند و در طول دوران دفاع مقدس نیز شهدای گرانقدری را تقدیم میهن عزیزمان کرده و جمعی از جانبازان و ایثارگران عظیم الشان در این شهر زندگی می‌کنند.

درآمد و شغل :

شغل اغلب ساکنان روستاههای تابعهٔ شهر کشاورزی و دامداری است که این الگو در حال حاضر در شهر احمدآباد مستوفی تغییر کرده و هم اکنون برخی ساکنان شهر کارگران و کارمندانی هستند که در تهران و یا سایر نقاط استان فعالیت می‌کنند.

حریم شهر :

وسعت حریم شهر احمدآباد مستوفی ۲۳۴۸ هکتار، محدودهٔ طرح هادی روستایی سابق ۱۰۳ هکتار و بافت پر آن ۱۵۷ هکتار است.

در حال حاضر شاهدیم که کاربری اصلی زمین‌های اطراف احمدآباد مستوفی کشاورزی است و بیشتر زمین‌ها زیر کشت محصولات مختلف قرار دارند. اما در عین حال، کارخانه‌ها و مراکز صنعنی زیادی نیز دز اطراف شهر و بخش وجود دارد و افراد زیادی در این کارخانه‌ها مشغول به کار هستند.

 

2045 بازدید
رای دادن به این مورد
(4 رای)
منتشر شده در تاریخچه شهر
کد خبر: 197

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

با ما در تماس باشید

عضویت در خبرنامه سایت

گزارشات پر بازدید

آخرین سایت های طراحی شده برای کسبه شهر

حالت های رنگی